Terasové desky systém standard iDECK

Exotické dřevo se stává stále oblíbenějším a častěji používaným materiálem v architektuře zahrad. Na rozdíl od kamene působí teplým dojmem a spolu se zeleným trávníkem či u bazénu vytvaří nenapodobitelnou kombinaci. V posledních letech se rozšířila nabízená škála exotických dřevin pro venkovní použití a další druhy.

Exotické dřeviny se velmi dobře uplatňují při stavbě venkovních teras, jako obložení bazénů apod. iDECK znamená jemně a hrubě drážkovaný profil prkna z tropického dřeva. Hrubá drážka a její tvar - je konstruován tak, aby bylo minimalizováno nebezpečí smyku u bazénů a také, aby se dobře čistila. Jemná drážka se používá s úspěchem tam, kde je rozmístěn na terase zahradní nábytek. V naší nabídce nejdete širokou paletu exotických dřevin pro stavbu venkovní dřevěné terasy.

MASSARANDUBA (LAT. MANILKARA BIDENTARA)

Dřevina massaranduba má vyšší hustotu než bangkirai. Méně sesyché, je tmavší a hladší

 • tmavě červeno-hnědé jádro, trochu nafialovělé
 • rovné vlákno
 • textura jemná

Malý až střední strom pochází ze severovýchodní Brazílie a Guyany. Popis: Mimořádně jemné, rovnoměrně strukturované a rovně rostlé dřevo má purpurově červenohnědou barvu s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými prkny jsou přirozené a obvyklé. Ve dřevě se mohou vyskytnout otvory od hmyzu, které však neovlivňují trvanlivost a statické vlastnosti. Dřevo je velmi tvrdé a má dlouhou životnost díky vysoké hustotě a obsaženým látkám. Hustota dřeva: ca. 1100 kg/m³

BANGKIRAI

Dřevina Bangkirai je nejpoužívanější dřevinou při stavbě teras v ČR.

 • jádro žlutavé až šedavě hnědé/bílé, posléze světle hnědé tmavnoucí do hnědé až tmavě červenohnědé
 • vlákna rovná, výjimečně spletená
 • textura dřeva jemná až střední
 • pryskyřice se může vyskytnout v rozsáhlých svazcích jako žluto-bílá místa
 • odolnost vysoká až velmi vysoká
 • přirozená odolnost (i bez impregnace) proti povětrnostním vlivům, plísním a dřevokaznému hmyzu

CUMARU

Dřevina CUMARU má vyšší hustotu než bangkirai, na rozdíl od bangkirai je bez otvorů po škůdcích a dokonce se zpravidla dodává předsušené. Je tedy velmi stabilní. Kresba je mírně žilkovaná a povrch ne zcela hladký.

 • jádro je žlutohnědé až načervenale hnědé, s tmavým jemným žilkováním
 • vlákno je často propletené, občas velmi (zrnitost dřeviny je střední)

IPE

Dřevina Ipe (lapacho) představuje v tomto srovnání nejvyšší kvalitu. Hustota 1 150 kg/m3, žádné otvory po škůdcích, minimální sesychání, hladký povrch a nádherná kresba dřeva.

 • jádro zelenohnědé až hnědé
 • vlákna vlnitá až silně vlnitá
 • textura: střední

SIBIŘSKÝ MODŘÍN

Extrémně drsné klimatické podmínky umožňují dřevu sibiřského modřínu jen velmi pomalý růst. Dřevo sibiřského modřínu se proto vyznačuje velmi jemnými letokruhy a je pevnější a odolnější než dřevo rostlé v klimatických podmínkách střední Evropy. 
Pryskyřice a éterické oleje obsažené ve dřevě sibiřského modřínu jej činí odolným vůči povětrnostním vlivům, hnilobě, hmyzu či dřevokazným houbám. Tím odpadá nutnost chemického ošetření prken, jako je impregnace zatěžující životní prostředí nebo jiných povrchových úprav. Výrazná, živá kresba a nažloutlé až červenohnědé zbarvení dávají dřevu sibiřského modřínu přirozeně příjemný a krásný vzhled. K typickým přirozeným znakům dřeviny patří větší suky, sklon k tvorbě jemných podélných trhlin a různobarevnost. 
Prkna jsou určena především pro podlahové použití na balkónech a terasách, jako dlažba k bazénům a dalším obdobným účelům v exteriéru. Pro montáž prken je doporučeno předvrtání všech otvorů pro připevnění a použití nerezových vrutů. 
Prkna bez povrchové úpravy získají po čase stříbrošedý patinový vzhled.

FINSKÁ THERMOBOROVICE

Rýhovaná prkna jsou určena především pro terasy, balkóny, obložení bazénů a obdobným účelům ve venkovních prostorech. Velkou výhodou je systém uchycení rýhovaných prken bez viditelných vrutů!

Pro výrobu rýhovaných prken je použita borovice z Finska. Dřevo prochází vlhkostní a tepelnou úpravou ve speciálních sušících komorách při teplotách v rozmezí 185-212 °C. Tato výrazně zlepšuje jeho fyzikální i mechanické vlastnosti a zajišťuje životnost materiálu minimálně 30 let. Při tomto procesu jsou zničeny prakticky všechny biologické látky a proto se thermowood někdy nazývá mrtvým dřevem. Nedochází u něj tak k rozměrovým dilatacím, dřevo nenapadají škůdci a dřevokazné houby. Thermowood ale není odolné proti UV záření, které způsobuje časem zašednutí materiálu. To však nemá vliv na kvalitu ani životnost. Podle druhu dřeva, délky a intenzity ošetření dochází vlivem tepelného zpracování dřeva k více nebo méně výrazným změnám barvy. Termodřevo získává až tmavě hnědý odstín připomínající tvrdé dřeviny. Výsledná intenzita odstínu záleží na teplotě, kterou se působí na dřevo.

Vyberte si: O společnosti / Reference / Ceník / Kontakty